Chociaż trend na DIY „glutki” pojawił się już kilka lat temu, to lista przepisów się jeszcze nie wyczerpała. Wystarczy sprawdzić hasztag #slime na Instagramie – 12,5 miliona oznaczonych postów! Aby odnaleźć się w tym gąszczu przygotowaliśmy zestaw przepisów dla początkujących. Uwaga! Slime potrafi wciągnąć małych i dużych!

Slime to masa plastyczna domowej roboty o zróżnicowanej strukturze, kolorze i fakturze. Tworzy się ją samemu i formuje z niej przeróżne kształty. Chociaż wiele sklepów oferuje już gotowe masy plastyczne dla dzieci, to nic nie sprawi większej radość jak pełne uczestnictwo w procesie tworzenia. Uprzedzamy, perfekcyjna konsystencja wymaga eksperymentów, cierpliwości i zapału. Ale z pomocą Sensorysiowych rad, efekty przejdą Wasze oczekiwania!
Zabawa kolorową masą pozytywne wpływa na rozwój manualny dzieci, rozwija wyobraźnię, a przede wszystkim to świetna zabawa. A do tego jaka przyjemna! Slime pomaga pozbyć się stresu, jest formą eksperymentu i domowego laboratorium. Masy plastyczne potrafią wyciszyć, uczą koncentracji i cierpliwości. W końcu dziecko musi nauczyć się jakie elementy mogą się ze sobą łączyć a jakie nie, jak wykorzystywać różne materiały, jak testować nowe rozwiązania. To świetna lekcja współpracy i bezpieczeństwa.
Najlepiej zacząć od poznania różnych typów mas. Można wyspecjalizować się w tych puszystych (fluffy slime), pójść w stronę brokatu (glitter slime), spróbować fascynującej gamy kolorów tęczy (rainbow slime) czy wziąć na warsztat dźwiękonaśladowcze formy (crunchy).
To na tyle teorii. Czas zacząć swoją przygodę ze slime i podciągnąć umiejętności. Zebraliśmy wszystko to, co niezbędne do przygotowania domowego laboratorium i zatracenia się na kilka godzin w plastycznym świecie. Podstawowy lab powinien być zaopatrzone w mąkę, klej, brokat czy piankę do golenia. Te proste, ogólnodostępne, tanie i bezpiecznie składniki sprawią, że każdy będzie w stanie stworzyć swoją własną wariację slime’u.



Rady:
Slime przechowujemy w temperaturze pokojowej w szczelnym opakowaniu (chyba, że są to masy jednorazowe).
Do każdego slime’a można dodać tylko jeden aktywator. Gdy slime jest lepki albo zbyt płynny wystarczy dodać odrobinę aktywatora. Im więcej aktywatora, tym masa staje się bardziej gęsta. Gdy masa jest za twarda, za sucha lub za mało elastyczna trzeba dodać więcej emulsji do działa lub zanurzyć masę na 30 sekund w ciepłej wodzie.
Masę wyrabiamy energicznie. Kontakt ze skórą powoduje klejenie się i rozpływanie.
Kiedy ze slime’a wypadają styropianowe kulki, wystarczy dodać trochę kleju i aktywatora.