Chociaż trend na DIY „glutki” pojawił się już kilka lat temu, to lista przepisów się jeszcze nie wyczerpała. Wystarczy sprawdzić hasztag #slime na Instagramie – 12,5 miliona oznaczonych postów! Aby odnaleźć się w tym gąszczu przygotowaliśmy zestaw przepisów dla początkujących. Uwaga! Slime potrafi wciągnąć małych i dużych!

00000019

Slime to masa plastyczna domowej roboty o zróżnicowanej strukturze, kolorze i fakturze. Tworzy się ją samemu i formuje z niej przeróżne kształty. Chociaż wiele sklepów oferuje już gotowe masy plastyczne dla dzieci, to nic nie sprawi większej radość jak pełne uczestnictwo w procesie tworzenia. Uprzedzamy, perfekcyjna konsystencja wymaga eksperymentów, cierpliwości i zapału. Ale z pomocą Sensorysiowych rad, efekty przejdą Wasze oczekiwania!

Zabawa kolorową masą pozytywne wpływa na rozwój manualny dzieci, rozwija wyobraźnię, a przede wszystkim to świetna zabawa. A do tego jaka przyjemna! Slime pomaga pozbyć się stresu, jest formą eksperymentu i domowego laboratorium. Masy plastyczne potrafią wyciszyć, uczą koncentracji i cierpliwości. W końcu dziecko musi nauczyć się jakie elementy mogą się ze sobą łączyć a jakie nie, jak wykorzystywać różne materiały, jak testować nowe rozwiązania. To świetna lekcja współpracy i bezpieczeństwa.

Najlepiej zacząć od poznania różnych typów mas. Można wyspecjalizować się w tych puszystych (fluffy slime), pójść w stronę brokatu (glitter slime), spróbować fascynującej gamy kolorów tęczy (rainbow slime) czy wziąć na warsztat dźwiękonaśladowcze formy (crunchy).

To na tyle teorii. Czas zacząć swoją przygodę ze slime i podciągnąć umiejętności. Zebraliśmy wszystko to, co niezbędne do przygotowania domowego laboratorium i zatracenia się na kilka godzin w plastycznym świecie. Podstawowy lab powinien być zaopatrzone w mąkę, klej, brokat czy piankę do golenia. Te proste, ogólnodostępne, tanie i bezpiecznie składniki sprawią, że każdy będzie w stanie stworzyć swoją własną wariację slime’u.

Naturalny slime
szklanka mąki pszennej
szklanka mąki ziemniaczanej
3/4 szklanki oleju
1/2 szklanki wody
barwnik spożywczy  (opcjonalnie)
brokat  (opcjonalnie)
Wszystkie składniki mieszamy w misce. Masę wyrabiamy rękami. Jeśli slime jest za twardy - dodajemy kilka łyżeczek oleju, gdy zbyt miękki - mąkę ziemniaczaną.
0000006
2-składnikowy slime
łyżka mąki ziemniaczanej
kilka łyżeczek płynu do naczyń
Dwa składniki mieszamy w misce. Jeśli masa zaczyna się kruszyć - dodajemy więcej płynu, a jeśli jest zbyt miękka - mąki. Masę wyrabiamy ręcznie do uzyskania aksamitnej konsystencji. Z czasem wysycha i zaczyna się kruszyć, więc nie nadaje się do ponownego wykorzystania.
Slime z białego kleju
1 szklanka białego kleju PVA
½ szklanki pianki do mycia rąk
aktywator
(5-7 łyżek stołowych płynu do prania lub 6-8 łyżek stołowych krochmalu lub 1 łyżka sody oczyszczonej z 1-2 łyżkami stołowymi płynu do płukania soczewek)
Klej i piankę mieszamy w misce. Stopniowo dodajemy aktywator. Gdy masa zacznie gęstnieć, wyrabiamy ręcznie aby uzyskać jednolitą konsystencję.
Fluffy slime
1 szklanka białego kleju PVA
½ szklanki pianki do mycia rąk
1 szklanka pianki do golenia
4 łyżki stołowe emulsji do ciała
aktywator
Wszystkie składniki za wyjątkiem aktywatora mieszamy w misce. Aktywator dodajemy stopniowo, nie przestając mieszać. Wyrabiamy, aby uzyskać jednolitą teksturę.
0000001
Slime z kleju
3 łyżki stołowe bezbarwnego kleju
3 łyżki wody
łyżka żelu do prania
kilka kropli barwnika spożywczego
(opcjonalnie)
brokat
(opcjonalnie)
Wszystkie składniki mieszamy w misce. Masę ugniatamy ręcznie. Tak przygotowany slime można przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku.
Marshmallow slime
kilkanaście pianek marshmallow
łyżka oleju
skrobia kukurydziana
(lub ziemniaczana)
barwnik
(opcjonalnie)
Pianki wrzucamy do miseczki, a następnie na ok. 20-30 sek do mikrofali. Gdy pianki zaczynają zwiększać swoją objętość - są gotowe. Do wymieszanej masy piankowej dodajemy olej i skrobię oraz barwnik. Masę energicznie mieszamy, a następnie wyrabiamy rękami. Masa nadaje się do zabawy od razu po zrobieniu, z czasem wysycha i kruszy się.
Confetti slime
slime na bazie białego kleju
kolorowe kuleczki styropianowe
barwnik
(opcjonalnie)
1-3 krople olejku zapachowego
(opcjonalnie)
Wszystkie składniki mieszamy w misce. Masę ugniatamy ręcznie. Tak przygotowany slime można przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku.
00000017
Brokatowy slime
1 slime na bazie przezroczystego kleju w płynie
gruby brokat
(2-3 razy tyle co objętość slime)
barwnik
(opcjonalnie)
1-3 krople olejku zapachowego
(opcjonalnie)
Najpierw wlewamy do miseczki 50ml kleju w płynie, potem 2 łyżki wody, następnie dodajemy kilka kropel barwnika spożywczego. Po wymieszaniu wsypujemy brokat i dokładnie mieszamy. Na koniec wlewamy płynu do soczewek i odrobinę sody oczyszczonej. Dzięki temu wszystko pięknie i równomiernie się wymiesza, a nasz slime będzie kolorowy.
Slime świecący w nocy
bezbarwny klej w płynie
płyn do soczewek
(lub żel do prania)
barwnikpianka do golenia
farbę świecącą w ciemności
(do kupienia w sklepach plastycznych)
Do miski wyciskamy dwie łyżki farby, dwie łyżki kleju, łyżkę wody i dokładnie mieszamy. Stopniowo dodajemy aktywator i piankę do golenia. Tak przygotowany slime jest gotowy do naświetlania przez 2-3 minuty przy lampie i zabawy w ciemnościach.
Tęczowy slime
4 łyżki kleju PVA
2 łyżki pianki do golenia
barwnik
brokat
1-2 łyżek aktywator
Składniki mieszamy ze sobą, a jeśli klej nie zmieni swojej struktury wystarczy dodać więcej aktywatora.

Rady:

  • Slime przechowujemy w temperaturze pokojowej w szczelnym opakowaniu (chyba, że są to masy jednorazowe).

  • Do każdego slime’a można dodać tylko jeden aktywator. Gdy slime jest lepki albo zbyt płynny wystarczy dodać odrobinę aktywatora. Im więcej aktywatora, tym masa staje się bardziej gęsta. Gdy masa jest za twarda, za sucha lub za mało elastyczna trzeba dodać więcej emulsji do działa lub zanurzyć masę na 30 sekund w ciepłej wodzie.

  • Masę wyrabiamy energicznie. Kontakt ze skórą powoduje klejenie się i rozpływanie.

  • Kiedy ze slime’a wypadają styropianowe kulki, wystarczy dodać trochę kleju i aktywatora.

Porady